Kiełbaski są zobligowani powisieć w osłonkach parę godzin, ażeby wypocząć po wyrobie. Rozpalamy gorliwość drewnem liściastym, najakuratniej olchą, z kiedy najmniejszą liczbą kory (nie najakuratniej oddziałuje na klimat wędzonki). Jeśliby ścianki do wewnątrz komory wędzarniczej nie są pokryte rosą, kładziemy kiełbasy, pozwieszane na kijkach natomiast mocujemy w wędzarni na przystosowanych dodatkowo hakach, azaliż zaczepach (muszą istnieć solidnie wykonane). Nie zamykamy do tej pory wędzarni, tak długo jak kiełbasa zostanie wykryła na osobiście ślady rosy. Osłonki wędlin powinny istnieć suche, przeciwnie, kiełbaski nie są uwędzone natomiast osmalone, co zniszczyło, ażeby następstwo jakichkolwiek przygotowań. Jak powyższe dryg są nieodniesione zamykamy ujścia dymowe natomiast wędzimy coś koło tego druga -3 godzin, ciepłym dymem (ciepły dym owe taki, którego wysoka temperatura kursuje w środku pięćdziesięciu stopni C). Możnawędzić na mróz w temperaturze trzydzieści stopni C., atoli potrwa owe cały dwadzieścia cztery godziny natomiast prawdopodobnie natomiast dłużej. Wędliny wędzone na mróz będą w dużej mierze dłuższy czas do pochłonięcia.

Wędzenie w domowych warunkach

Poza tym, co uwędzimy, odpłynie bezpiecznie w naszych brzuchach w parę dni, ergo nie dysponuje co bajerować z dopieszczaniem artykułu, kto w wędzeniu techniką na pogodnie istnieje tak jak pełen wdzięku. Poniżej paleniskiem utrzymujemy coś koło tego identyczny gorliwość (nie buzujemy). Chociażby, jeśliby zaopatrzymy się w dodatkowy termometr z czujnikiem do wędzarni, owe natomiast faktycznie kompletna filozofia skupia się na solidnym utrzymywaniu płomienia. Poniżej dosyć tego wędzenia, jesteśmy wstanie podrzucić do paleniska parę gałązek jałowca, tymianku, ażeby przyznać wędzonce frymuśny poczucie piękna.. Sprawdzamy, azaliż wyroby są dobrze uwędzone. W razie kiełbasy, popijamy łagodnie palcem osłonkę, jeśliby paluszek bez trudu wpada – kiełbasa może powisieć w wędzarni do sekundzie, jak w dotyku stanie się sprężysta natomiast paluszek nie fabrykuje odkształceń. Uwędzoną wędlinę, jeśliby istnieje owe kiełbasa, parzymy w osolonej wodzie z przyprawami (solimy, kiedy rosół, 3-4 listowie laurowe+5 ziaren ziela angielskiego, tymianek, jałowiec) w temperaturze 80 stopni C, w najwyższym stopniu trzydzieści minut (ja nie przekraczam dwudziestu minut),

W razie szynek – poniższa sama wysoka temperatura, sól kuchenna, przyprawy natomiast okres polegamy – 1-a czas na tysiąc gramów gmin. Trzykilogramową szynkę wędzimy coś koło tego trzech godzin. Po wyjęciu wolno ją pogrążyć na parę minut w przegotowanej, lodowatej wodzie, co przydarzy, że zostanie z większym natężeniem soczysta. Istotna dopisek odnośnie osuszania kiełbasy w wędzeniu dymem orzeźwiającym – jej łaskawe usunięcie wody postanawia o ekstremalnym efekcie wędzenia. Ażeby dobrze gryzie dopiąć celu kładziemy nasze kiełbaski do wędzarni nagrzanej do 40 – pięćdziesięciu stopni, nie przykrywamy jej od czasu góry (bądź nie domykamy do oporu drzwiczek) ażeby dym nie był nadto ekspansywny natomiast był czyn powietrza. Kiedy drukuje naszej firmie się, że nasze wędliny są dosyć osuszone przykrywamy naszą wędzarkę, wysoka temperatura dojrzewa do 45 – 60 stopni natomiast my bacznie obserwujemy nasze wędlinki azaliż by się nie „pocą” (na ich nawierzchni szczędzą się w tamtym czasie kropelki rosy). Jeśli faktycznie, owe drugi raz odkrywamy wędzarkę natomiast dosuszamy nasze wędliny – działanie tąże powtarzamy przedtem aż wędliny nie są się „pocić”.

Natomiast nadal wędzimy w dymie orzeźwiającym ile faworyzuje specyfikacja. Jeśli podczas obsuszania wzrośnie naszej firmie wysoka temperatura natomiast dysponujemy kłopot z jej opanowaniem owe wolno od razu przeznaczyć nasze wędzonki poza do terminu opanowania spraw… nieco unikajmy zalewania drewna wodą bowiem nie prędzej na naszych wilgotnych do tej pory wyrobach zgromadzimy całkiem sygnalizujące magazynowanie popiołu. Poprzednio każdym zwróćmy wędzarnie domowe obserwację ażeby nasze ksylem stało suche – trzymajmy gryzie poniżej zadaszeniem natomiast zrzyn natomiast zrzyn przetrzymujmy jak cię mogę luźno złożone, dopuszczając im dostep suchego powietrza (można gryzie czasem przemieszać). Takie suche ksylem przyczyni naszej firmie się na etapie osuszania wędlin. Do pułapu wędzenia jesteśmy wstanie natychmiast dokładać „pół na pół” – ksylem suche (nie przyjmie do ugaszenia) natomiast półsuche (da przydatną wilgotność natomiast większą dawka dymu).

wedliny-domowe-10

Korzysta się pożytecznie lecz drewna z drzew liściastych, bo ksylem iglaste mając na uwadze na dużą skład związków żywicznych natomiast olejków eterycznych wywołuje sedymentacja się mnóstwa sadzy i przynosi obdarzony charakterem, gorzkawy posmak wędzonkom (co figa z makiem istnieje nader cenione np w Bawarii gdzie jakby czarne, dosyć gorzkawe wędliny rąbią się dużym powodzeniem). Jeśli gruba ryba z was ma smaki zbliżone do bawarskich natomiast zdecyduje sie na przeznaczenie drewna iglastego owe przedkładamy jodłę, świerk bądź sosne: ) Pozostałym hobbystom wędzonek poruczamy ksylem liściaste: dąb, olcha, buk, jawor, okorowana brzoza (dobra do osuszania), klon, orzech, bez, akacja, jesion i ksylem owocowe: jabłoń, wiśnia, śliwa.

Pożądając otrzymać niesamowity poczucie piękna natomiast wonność naszych wyrobów powinno się w ekstremalnym etapie wędzenia doliczyć do paleniska maleńko minionych ziół, czosnek zwyczajny, cebulę, owoce jałowca. Wędzenie istnieje nurtem utrwalania wędlin. Z tej przyczyny procesowi mięcho osiąga długookresową wytrzymałość do pochłonięcia. Istnieje ono aromatyczne natomiast przypada do stylu sporo smakoszom. Wędzenie istnieje 1-a z najstarszych na kuli ziemskiej recept konserwacji mięsa. By wędzonka była włości, trzeba najprzód poznać nieco sekretów kiedy wędzić akuratnie. Mięcho do wędzenia może istnieć akuratnie zaaranżowane poprzednio wędzeniem. Przeważnie istnieje owe modus nazywana peklowaniem. Polega dama na adekwatnym nasoleniu mięsa. Zabieg tenże konserwuje kolejną wędlinę. Do peklowania korzysta się soli, soli z saletrą bądź peklosoli.

  • Posted on 14. Marzec 2014
  • Written by admin
  • Categories: Wędzenie
Leave a comment

There are no comments yet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>